Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Büyükada Ormanlarını…

buyukada yangin gozetleme kulesi hatun aydin

Büyükada Ormanlarının Emektar Bekçisi: Hatun Abla

Yapımı 2017 yılında tamamlanan ve İstanbul’un en değerli varlığı olan ormanları gözetleme konusunda oldukça önemli bir konumda bulunan Büyükada Orman Gözetleme Kulesi özellikle Anadolu Yakası ve İstanbul’a bağlı Adalar için önemli bir yere sahip. İstanbul ormanları, Büyükada Yangın Kulesi’ne emanet; Yangın Kulesi ise “Hatun Abla” olarak anılan Hatun Aydın’a.

Hatun Aydın, 15 yıldır sürdürdüğü orman gözetleme mesleği ile İstanbul’un oksijen deposunun kurtarıcılarından biri. Büyükada’da Orman Arazöz şoförlüğü yapan eşi Hüseyin Aydın ile beraber İstanbul manzarasına karşı, doğa ile iç içe bir hayat sürdürüyor. Gözetleme Kulesine Yakın bir mahallede yaşayan Aydın, belirlenen görev saatlerinde Yangın Kulesine giderek dürbünü ile İstanbul ormanlarına göz kulak oluyor. Telsizini elinden düşürmüyor ve gözüne bir duman çarptığında anında merkeze bildiriyor.

15 Yıldır Bu Görevi Yürütüyor

15 yıl gibi uzun bir süredir bu görevi yürüten Aydın “çocuklarım kulede büyüdüler” cümlesi ile mesleğine verdiği önemi yansıtıyor. Mesleğini kısaca “Saat 09.00’da başlayarak 21.00’ a kadar gece ve gündüz olmak üzere nöbetleşerek gözetleme yapıyoruz. Ormanlarda bir duman gördüğümüzde bölge şefimizin bilgisi dahilinde hızlı bir şekilde Merkeze bildiriyoruz. Yangının büyüklüğüne göre ilk müdahale aracını yönlendiriyoruz. Rüzgarın yangına etkisini göz önünde bulundurarak Merkeze bilgileri aktarıyoruz. Anadolu yakasında bu yaz çok fazla yangın çıktı. Dumanı ilk gördüğümüzde Merkeze haber verdik ve karşı yakanın ekipleri yangına müdahale ettiler.” şeklinde aktaran Aydın, mesleğinde gösterdiği özen ve önem nedeniyle en az Büyükada Yangın Gözetleme Kulesi kadar önemli bir yere sahip.

İstanbul Orman Bölge Müdürü Yardımcısı Erdal Şahan ise Büyükada Yangın Gözetleme Kulesi’ni ve özelliklerini “21 metre yüksekliğinde 4 Çelik konstrüksiyon üzerine kurulu bir kulemiz, Adalar bölgesini gözetlediğimiz gibi Anadolu yakasında Kayış dağ, Sultanbeyli, Maltepe bölgesinde olan ormanları da gözetleyebiliyoruz. İstanbul’da toplam 15 kule, 16 mobil kule, 40 kamera, 2 termal kamera olmak üzere yangın gözetleme faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz” cümleleri ile aktarıyor.

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir