Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Yassıada

Küçük bir adadır. Eni 185, boyu 740 metredir. Biri sivri, diğeri yassı görünümlü olan iki Hayırsızada’dan yassı olanıdır. Arazisi düzdür, ancak sahilleri genellikle denize dik olarak iner. Kuzey tarafında küçük bir limanı vardır. Burası da Bizans’ın sürgün yerlerinden biridir. Tarihte, Latinler’in ve Ruslar’ın istilalarına uğramıştır.İstanbul’un fethinden sonra Yassıada ve üzerindeki manastırla ilgilenen olmamıştır.

İngiltere’nin İstanbul Sefiri Sir Henry Bulwer 1859’da adayı satın almış, adada bazı garip, kale gibi binalar inşa ettirmiş ve ziraat yaptırmıştır. Daha sonra ada, Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya satılmıştır. Ancak, İsmail Paşa da adanın imarı ile ilgilenmemiştir. Yassıada, 1947 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından satın alınmış burada modern bir deniz eğitim tesisi kurulmuştur.

Ada’nın asıl şöhreti 27 Mayıs 1960 darbesinden ve burada kurulan mahkeme sonucu Başbakan Adnan Menderes ile birlikte hükümet üyeleri Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idama mahkum edilmelerinden gelmektedir.

İhtilal yönetimi, bir “Yüksek Adalet Divanı” kurdurarak, hükümet yetkililerini ve siyasileri bu adada yargılamış ve mahkeme sırasında sivil siyasiler buradaki tesislerde gözaltında tutulmuştur.

Yassıada Mahkemeleri’nden sonra tekrar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na verilen tesiste, 1978 yılına kadar eğitim faaliyetleri devam etmiş, 1993 yılında tesisler İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne devredilmiştir. Fakültenin 1995’te terk etmesi ile boş kalmıştır.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası

Darbe yargılamalarına sahne olan Hasan Polatkan Spor Salonu’nda mahkeme salonu, sanık sandalyeleri ve birçok ayrıntı yer alıyor. Yüksek Adalet Divanı’nın arkasında yer alan “Adalet mülkün temelidir” yazısı dikkati çekiyor.

Yazının altında Yüksek Adalet Divanı Başkanı Salim Başol, Başsavcı Altay Ömer Egesel ile divan üyelerinin hareketli balmumu heykelleri bulunuyor.

Salonun girişinde yer alan 27 Mayıs Müzesi’nde ise dava dosyalarının özetinden ve çıkan kararlardan oluşan bir sergi yer alıyor.

Adnan Menderes MüzesindeiseMenderes’in doğduğu evin benzeri olan “Aydın Evi”, küçük odalarda ise Adnan Menderes’in hayatı ile iktidarda bulunduğu yıllara ilişkin bilgi ve görseller yer alıyor.

Menderes’in hapishane odası, sorgu odası ve “Özlem”, “Sessizlik-İntihar”, “Çaresizlik-Halüsinasyon”, “Ölüm Korkusu”, “Dava Arkadaşları”, “Dava Devam Ediyor” adlı odalar da müzenin içerisinde bulunuyor.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda yargılanan 592 milletvekilini temsilen bir duvara yerleştirilen o döneme ait valizlerin replikaları, Yerine Ulaşmayan Mektuplar Anıtı”, bir kale,  açık alanlarda yer alan heykeller ve objeler yer alıyor.

“Karanlıktan Aydınlığa” adlı açık hava sergisinde ise adanın geçmişten bugüne tarihi yazı ve görsellerle anlatılıyor.

Adada, kongre oteli, Adnan Menderes Kongre Merkezi, Oramiral Sadık Altıncan Kütüphanesi, Demokrasi Meydanı, seyir terası ve parklar bulunuyor.

Demokrasiye olan saygıyı ve inancı canlı tutan, simgeleyen bir yapı olarak; 24 metre yüksekliğindeki taş yüzeyli Demokrasi Feneri ise ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.