Adalar’da akülü araçlar için kullanım izin belgesi alınacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) mart ayı toplantısı Zeytinburnu’nda bulunan 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

Toplantıda, yayalaştırma teklifleri, parkomat projesi teklifleri, Adalar Ulaşım ve Lojistik Yönergesi kapsamında elektrikli araçlara bireysel ve işletmeler için elektrikli araç kullanım izin belgesi görüşü teklifi, otobüs taşımacılığı taleplerinin değerlendirilmesi teklifi, ada taksilerde açık çevrim kartlarının kullanılması gibi konular da görüşüldü.

Ada taksilere gizli zam mı geliyor!

Toplantıda ada taksilerde açık çevrim kartlarının kullanılması teklifi de görüşüldü. Teklifte, Ada Taksi ücret tarifesi açılış ücreti Adakartlı’ya 14,14, İstanbulkartlar için 42,40 iken, açık çevrim kartlar için de 84,80 olarak talep edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, gizli zam olduğuna dikkat çekerek bu teklifi kabul edemeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine Buğra Gökce, teklifi tekrar değerlendirilmesi üzere komisyona geri gönderdi.

Bireysel ve işletmeler için akülü araç kullanım izin belgesi

Adalar Ulaşım ve Lojistik Yönergesi Kapsamında elektrikli araçlara bireysel ve işletmeler için Elektrikli Araç Kullanım İzin Belgesi görüşü teklifi de gündeme yeniden getirilmesi üzerine komisyona iade edildi.

Türkiye’deki yerli elektrikli araç üretimini desteklemek ve üretilen araçların şarj ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla İSPARK otopark alanlarına elektrikli şarj istasyonu kurulması teklifi görüşüldü. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi.