İstanbul depreminde en az etkilenecek yer Adalar

Date:

Kahramanmaraş merkezli depremin tartışıldığı Şule Aydın’ın ‘Perdenin Önü Arkası’ programına konuk olan Büyükadalı Prof. Dr. Ahmet Ercan zemini kast ederek: “Eğer kötü olsa Prof.Dr. Ahmet Ercan adada oturmazdı” dedi.

“Depremde en az etkilebecek yer Adalardır”

Adaların kayalık bir yerde bulunduğunu ifade eden Ercan: “Adalar kayalık bir yerde. Kayalar genellikle kayanın altından sarsıntı dalgaları geçerken büyütmezler, çok yüksek frekansta salındıkları için kayanın altında” dedi.

Yapıların depremden etkilenmemesi veya az etkilenmesi için az katlı olması gerektiğinin altını çizen Ercan; “Yapıların az katlı olması gerekiyor. Adalar’da zaten gökdelen yok. Hepsi az katlı. Dolayısıyla Kuzey Marmara’da olacak bir depremde en az etkilebecek yer Adalardır” dedi.

İstanbul için korkuya mahal yok!

Ercan: “Kuzey Marmara’da bir deprem olacak. En erken 2045’e kadar bilimsel olarak beklemiyorum. Fakat yaşadığımız felaket, tüm fayları hareketlendiriyor mu? Evet her yer hareket halinde. Anadolu ve tüm dünya için bu hareketlilik yaşanacak. Çekirdekten kabuğun üstüne kadar hareket etti. Marmara, Gölcük depremi sonrası yorgun. Stres henüz birikmedi. Bundan dolayı da büyük bir deprem beklemiyorum. 7.7’lik deprem, İstanbul depremini tetiklemez diyorum. İstanbul için korkuya mahal yok.”

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Adalar vapurunda panik anları: Dümen kilitlendi, yolcular tahliye edildi

Burgazada’dan Büyükada’ya giden bir yolcu vapurunun dümeni kilitlendi. Denizin ortasında sabit bir şekilde kalan vapurun yolcuları başka bir vapura tahliye edildi. Olay nedeniyle vapurdaki yolcular kısa süreli panik yaşadı.

Anadolu Kulübü’nün Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi’nin Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı,...

İstanbul’un en riskli ilçeleri!

Türkiye'nin en riskli deprem bölgeleri nereler? Hangi şehirler fay hattından geçiyor? İstanbul'un en riskli ilçeleri hangileri?

Celal Şengör, İstanbul’da fay hattına en yakın yerleri sıraladı

Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'da fay hattına en yakın yerleri sıraladı. Şengör, "Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Samatya, Yedikule, Fenerbahçe, Kartal, Tuzla ve Adalar faya çok yakın" dedi.