Kınalıada’nın ilk sağlık ocağına Nilgün Akbal’ın ismi verilecek

22 yıl önce henüz 14 yaşındaki Nilgün Akbal’ın ilik nakli tedavisi için toplanan ancak Akbal’ın nakil olamadan yaşamını yitirmesi üzerine kullanılamayan yardım parası, Ak Parti Adalar İlçe Başkanlığı’nın yürüttüğü projeyle Kınalıada’da yapımına başlanan ilk sağlık ocağına dönüşecek.

Kınalıada Sağlık Ocağı’nın yeniden ihya edilmesinde büyük payı olan Adalar Ak Parti İlçe Başkanı Sina Şen, Ada gazetesi ve İHA’ya verdiği röportajda sağlık ocağının 4 ayda bitirileceğinin müjdesini verdi.

“4 ay içerisinde burası Kınalıada vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini alacağı bir alan haline dönüştürülecek”

Yürütülen projeyle inşaatına başlanan sağlık ocağı binasının Kınalıada’nın ilk sağlık merkezi olacağını belirten Ak Parti Adalar İlçe Başkan’ı Sina Şen, “Burası geçmiş dönemde sağlık hizmeti veren bir binaydı. Ancak uzun yıllar evvel depremden zarar gördükten sonra burası kendi haline terk edilmiş metruk olarak bırakılmış, çok da uygun olmayan işler için kullanılır hale gelmişti. Daha sonra AK Parti Adalar İlçe Başkanlığımızın girişimleriyle, Sağlık Bakanlığımız, Valiliğimiz, Kaymakamlığımız ve diğer ilgili kurumlarla yaptığımız görüşmeler sonunda da 2021 yılında buranın metruk hali yıkıldı, düz hale getirildi. Sonrasında bütçesi çıkartıldıktan sonra ihale işlemleri tamamlandı. Geçtiğimiz hafta içerisinde de ilk kazısı başladı. Yaklaşık 4 ay içerisinde burası tekrar Kınalıada vatandaşlarımızın, İstanbul halkının sağlık hizmetlerini alacağı bir alan haline dönüştürülecektir. Bu konuda İstanbul Sağlık İl Müdürlüğümüze teşekkürü borç biliyoruz. Hastanemizde de yaptığımız görüşmeler neticesinde dahiliye doktorumuzun bundan sonra haftada 5 gün bütün Adalılara hizmet etmesi, göz doktorumuzun haftada 5 gün olarak Adalı vatandaşlara ve İstanbul halkına hizmet etmesi bugün yarın hayata geçiyor. Bunların müjdelerini de sizin aracılığınıza vermiş olalım. Hepsi hayırlı olsun” dedi.

Nilgün Akbal’ın adı yaşatılsın

Marmara Denizi’ndeki dört büyük adadan en küçüğü olan ve İstanbul’a en yakın ada olarak bilinen Kınalıada’nın yapımına başlanan ilk sağlık merkezi için hafriyat ve kazı çalışmalarına başlandı. Ak Parti Adalar İlçe Başkanlığının öncülüğünde başlanan projede, 22 yıl önce henüz 14 yaşında ilik nakli tedavisi devam ederken lenfoma kanserinden hayatını kaybeden Nilgün Akbal‘ın tedavisi için toplanan ancak Akbal’ın hayatını kaybetmesi üzerine kullanılamayan yardım parası sağlık ocağının yapımına katkı sağlaması için Adalar Ak Parti İlçe Başkanı Sina Şen çaba gösterecek.

Kınalıada’da kayık ustası olarak çalışan Nevzat Akbal’ın ilk kızı Nilgün Akbal, 1999’da 14 yaşındayken lenfoma kanserine yakalandı. Bunun üzerine ilik nakli olması gereken kızının tedavisi için gerekli parayı bulamayan Akbal’a Kınalıada’nın o dönemki muhtarı Hikmet Abanoz yardım elini uzattı. Adada yaşayan Türkler adına Muhtar Abanoz, Ermeni Cemaati adına Avedis Kevork Hilkat, Rum Cemaati adına Mihal Şişko bir araya gelerek, Akbal’ın tedavisi için yardım kampanyası düzenledi.